A fitness company is building a 20-story high-rise. Architects building the high
ID: 3044040 • Letter: A
Question
A fitness company is building a 20-story high-rise. Architects building the high-rise know that women working for the company have weights that are normally distributed with a mean of 143 lb and a standard deviation of 29 lb, and men working for the company have weights that are normally distributed with a mean of 170 lb and a standard deviation or 23 lb. You need to design an elevator that will safely carry 19 people. Assuming a worst case scenario of 19 male passengers, find the maximum total allowable weight if we want a 0.995 probability that this maximum will not be exceeded when 19 males are randomly selected.
maximum weight = -lb Round to the nearest pound.
Answers obtained using exact z-scores or z-scores rounded to 2 decimal places are accepted
Explanation / Answer
here expected mean weight of 19 male passenger =170*19 =3230
and standard deviation =23*(19)1/2 =100.2547
for 99.5 percentile ; z score =2.5758
therefore maximum allowable weight =mean +z*std deviation =3230 +2.5758*100.2547 =3488 Lb
(please try 3489 lb if above does not work due to rounding error)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.