A project has the following estimated data: price = $66 per unit; variable costs
ID: 2645300 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $66 per unit; variable costs = $43 per unit; fixed costs = $16,500; required return = 8 percent; initial investment = $25,000; life = five years.
Ignoring the effect of taxes- (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the accounting break-even quantity?
What is the cash break-even quantity?
What is the financial break-even quantity?
What is the degree of perating leverage at the financial break-even level of output? (Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Explanation / Answer
Accounting Break Even Point is the point at which all the expenses are covered hence at break even point there is no profit and no loss.
Profit = Sales
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.