A project has the following estimated data: price = $66 per unit; variable costs
ID: 2645324 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $66 per unit; variable costs = $43 per unit; fixed costs = $16,500; required return = 8 percent; initial investment = $25,000; life = five years.
Ignoring the effect of taxes- (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the accounting break-even quantity?
What is the cash break-even quantity?
What is the financial break-even quantity?
What is the degree of perating leverage at the financial break-even level of output?(Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Explanation / Answer
Accounting BEP = (16500 + 25000/5) / (66 - 43) = 935 units
Cash BEP = 16500 / (66 - 43) = 717 units
Financial BEP = (16500 + 25000/5) / .3485 = $ 61692.97
DOL = Contribution % / Operating margin %
Contribution % = (66 - 43) / 66 = 34.85%
DOL = 34.85% / 8%
= 4.356
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.