A project has the following estimated data: price = $64 per unit; variable costs
ID: 2711949 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $64 per unit; variable costs = $42 per unit; fixed costs = $15,000; required return = 15 percent; initial investment = $28,000; life = four years. Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) Break-even quantity What is the cash break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) Break-even quantity What is the financial break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) Break-even quantity What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161)) DOL
Explanation / Answer
Price , P =$64
Variable cost per unit, VCPU = $42
Fixed Cost, FC=$15,000
Initial Investment = $28,000
Life = 4 years
Depreciation = $7000
Accounting Break Even Point
Accounting BEP= FC/(P-VCPU) = 15000/(64-42) = 15000/22 = 681.82 units
Cash Break Even Point
Cash BEP= (FC-Depreciation)/(P-VCPU) = 8000/(64-42) = 363.63 units
Financial BEP
The level of production where the required return is generated
Rquired return = 15% of 28000 = $4200
4200 = PxN-VCPUxN-(15000-7000)
N= 554.45 units
DOL is the ratio of Fixed Cost to Variable cost
DOL at financial break even is = 15000/(554.45 x 42) = 0.64
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.