A circular coil containing 250 turns of wire has a radius R = 12.00 cm. The coil
ID: 1771962 • Letter: A
Question
A circular coil containing 250 turns of wire has a radius R = 12.00 cm. The coil is rotating in a magnetic field, B = 0.38 T. The coil carries a current, I= 88.0 mA. Determine the maximum flux through this rotating coil. Determine the maximum Emf for the output leads of this coil if the magnetic field, B, drops to zero in 0.11 seconds.
A coil like that in question 1 is now stationary and wound with a second coil of the same area. The second coil has 37 turns and is connected to a load resistor R = 200 . Determine the voltage in the secondary coil, the current in the secondary coil and the current in the primary coil.
Explanation / Answer
phi = N B A = 250 * 0.38 * pi * 0.122 = 4.29 T.m2
maximum flux = dphi / dt = 4.29 / 0.11
maximum flux = 39.1 V
N1 * phi1 = N2 phi2
E2 = N1 * E1 / N2 = (250 * 39.1) / (37)
voltage in the secondary coil = 264 V
I2 = E2 / R2 = 264 / 200
current in the secondary coil = 1.32 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.