A circular area with a radius of 6.40 cm lies in the x - y plane. Part A What is
ID: 1432216 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 6.40 cm lies in the x-y plane.
Part A
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.236 T that points in the +z direction?
Part B
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.236 T that points at an angle of 52.4 from the +z direction?
Part C
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.236 T that points in the +y direction?
Explanation / Answer
flux = BA cos theta
=0.236*(3.14*0.064^2) cos 0
=3.03*10^-3 --answer a
b)flux = BA cos theta
0.236*3.14*0.064^2 cos52.4
=1.85*10^-3---answer b
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.