A circular area with a radius of 6.70cm lies in the xy-plane.What is the magnitu
ID: 1769428 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 6.70cm lies in the xy-plane.What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field with a magnitude of 0.240T in the + z -direction?What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to the same magnetic field (with a magnitude of 0.240T ), now at an angle of 52.0? from the + z -direction?What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to the same magnetic field (with a magntiude of 0.240T ), now in the + y -direction?
Explanation / Answer
a)Flux = B. dS = BS when both are parallel = B*pi*R^2 = 0.24*3.14*6.7*6.7/10000 =0.00339 Wb (ans)
b)Flux = BS cos(theta) =0.00339 cos(52) = 0.00209 Wb (ans)
c) Flux = B.dS = BS cos(90)=0 Wb (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.