A circular area with a radius of 6.80 cm lies in the x-y plane. What is the magn
ID: 2058015 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 6.80 cm lies in the x-y plane. What is the magnitude of the magnetic flex through this credits cloud to a from magnetic field theta = 0.229 T that position in that points in the direction What is the magnitude of the magnetic flex through this credits cloud to a from magnetic field theta = 0.229 T that position at an angle of 52.4 that direction What is the magnitude of the magnetic flex through this credits cloud to a from magnetic field theta = 0.229 T that points in the directionExplanation / Answer
area of circle = p*0.068^2 = 14.53x10^-3 m^2 a) flux = 0.229*14.53x10^-3 = 3.33x10^-3 Wb b) flux = 0.229cos(52.4)*14.53x10^-3 = 2.03x10^-3 Wb c) flux = 0.229cos(90)*14.53x10^-3 = 0 Wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.