Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular coil consisting of a single loop of wire has aradius of 36.7 cm and c

ID: 1753194 • Letter: A

Question

A circular coil consisting of a single loop of wire has aradius of 36.7 cm and carries a current of 28.1 A. It is placed inan external magnetic field of 0.284 Tesla. Find the magnitude ofthe torque on the wire when the plane of the coil makes an angle of30.3 degrees with the direction of the field. Answer in units ofN*m. I used this formula: Torque: NIAB sin N = number of turns. I = current. A = area. B = magnetic field. = 30.3 degrees. please help !!!! I don't know what I'm doing. Thanks. A circular coil consisting of a single loop of wire has aradius of 36.7 cm and carries a current of 28.1 A. It is placed inan external magnetic field of 0.284 Tesla. Find the magnitude ofthe torque on the wire when the plane of the coil makes an angle of30.3 degrees with the direction of the field. Answer in units ofN*m. I used this formula: Torque: NIAB sin N = number of turns. I = current. A = area. B = magnetic field. = 30.3 degrees. please help !!!! I don't know what I'm doing. Thanks.

Explanation / Answer

Torque: NIAB sin N = turn = 1 I = 28.1 a = area = r^2 = (.367)^2 b = .284 T = 90 - 30.3 = 59.7 degrees You did it right, just had the wrong angle. You have to use 59.7because the loop magnetic dipole moment is a vector perpendicularto the loop area. The angle in the equation is the angle betweenthe magnetic field and loop normal.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote