A circular area with a radius of 6.20 cm lies in the x-y plane. A. What is the m
ID: 1353621 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 6.20 cm lies in the x-y plane.
A.
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field
B = 0.211 T that points in the +z direction?
B.
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.211 T that points at an angle of 52.2 from the +z direction?
C.
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.211 T that points in the +y direction?
Explanation / Answer
Magnetic Flux = BAcos
B= 0.211 T
A = r2= 3.14 x 6.2 x 10-2)2
= 0.01207 m2
is the angle between surface normal vector and the direction of magnetic field
A)
= BAcos0
= 0.211 x 0.01207 x 1
= 0.00254677 Wb
= 2.55 x 10-3 Wb
B)
= BAcos52.2
= 0.211 x 0.01207 x 0.6129
= 0.0015609 Wb
= 1.56 x 10-3 Wb
C)
= BAcos0
= 0.211 x 0.01207 x 0
= 0 Wb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.