A wire is 1.1 mlong and 0.94 mm2 in cross-sectional area. It carries a current o
ID: 1743162 • Letter: A
Question
A wire is 1.1 mlong and 0.94 mm2 in cross-sectional area. It carries a current of3.1 A when a 1.9 V potential difference is applied between itsends. Calculate the conductivity of the material of whichthis wire is made.Dont understand what Im doing wrong? (1.9 * .94 * 10-7) / (3.1 * 1.1 ) = 19230769.23 ohm*m- OR (1.9 *.94 * 10-6) / ( 3.1 * 1.1) = 190912.562 ohm*m- A wire is 1.1 mlong and 0.94 mm2 in cross-sectional area. It carries a current of3.1 A when a 1.9 V potential difference is applied between itsends. Calculate the conductivity of the material of whichthis wire is made.
Dont understand what Im doing wrong? (1.9 * .94 * 10-7) / (3.1 * 1.1 ) = 19230769.23 ohm*m- OR (1.9 *.94 * 10-6) / ( 3.1 * 1.1) = 190912.562 ohm*m-
Explanation / Answer
length L = 1.1 m area of cross section A = 0.94 mm ^ 2 = 0.94 * 10 ^ -6 m ^ 2 current i = 3.1 A potential difference V = 1.9 V So, resistance of the wire R = V / i = 0.6129 we know R = L / A from this we find reistivity value So, conductivity of the material of the wire = 1 / = L / R A substitue values weget answerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.