The moment of inertia of a (non-uniform) disk about its mass centre is I = 0.025
ID: 1718118 • Letter: T
Question
The moment of inertia of a (non-uniform) disk about its mass centre is I = 0.025.kg.m2. The stationary disk is subjected to a constant 10 N.m torque.
a) What is the magnitude of the resulting angular acceleration of the disk?
b)If the disk has a radius of = 0.25 m, and is accelerated from rest, how long before the disk has completed one revolution and what is the magnitude of the linear acceleration of a point on the perimeter when one revolution has been completed?
c)Using the disk described in a & b, use the work –energy principle to determine the angular velocity of the disk after it has completed one revolution.
Explanation / Answer
solution
M = I
= M / I
= 10 / 0.025
= 400 rad/s2
at = r
= 400 X 0.25
= 100 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.