The molarity of a solute in solution is defined to be the number of moles of sol
ID: 3306595 • Letter: T
Question
The molarity of a solute in solution is defined to be the number of moles of solute per liter of solution (1 mole=6.02E23 molecules). if the molarity of a stock solution of concentrated sulfuric acid (H2SO4) is X, and if on part of the solution is mixed with N parts water, the molarity Y of the dilute solution is given by Y=X/(N+1). Assume that the stock solution is manufactured by a process which produces a molarity with mean 26 and standard deviation 0.9. if 100mL of stock solution is added to 300mL of water, find the mean and standard deviation of the molarity of the dilute solution.
Explanation / Answer
Solution:
Here E(Y)=E(X)/(N+1)
where E(X) is mean of stock solution and E(Y) of dilute solution
E(Y)=26/(100+400)=5.2
also S(Y)=S(X)/(N+1)=0.9/500=0.0018
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.