The molality of an aqueous solution of a nonelectrolyte is 0.940 m. For pure wat
ID: 982909 • Letter: T
Question
The molality of an aqueous solution of a nonelectrolyte is 0.940 m.
For pure water at 20 oC:
a) What is the vapor pressure of the solution at 20.0 oC?
P = torr
b) What is the boiling point of the solution to the nearest 0.1 oC?
t = oC
c) What is the freezing point of the solution to the nearest 0.1 oC?
t = oC
d) Assume that the molality and molarity of the solution are equal to estimate the osmotic pressure that is developed by the solution at 20.0 oC?
P = atm
Po = 17.5 torr kf = 1.86 oC/m kb = 0.563 oC/mExplanation / Answer
m = 0.94
mol = 0.95
kg solvent = 1
mol water = mass/MW = 1000/18 = 55.555
a)
dP = x*P°
x = 0.94/(0.94+55.55) =0.016640
dP = (0.016640)(17.5) = 0.2912
P = 17.5-0.2912 = 17.2088 torr
b)
Tb =Kb*m
Tb = 0.512*0.94 = 0.48128°C
Tb = 100+0.48128 = 100.48128
c)
Tf = -KF*m
Tf = -1.86*0.94 = -1.7484
Tf = -1.7484°C
d)
PI = MRT
PI = 0.94*0.082*(20+273) = 22.58444 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.