The modulus of rupture (MOR) for a particular grade of pencil lead is known to h
ID: 3225019 • Letter: T
Question
The modulus of rupture (MOR) for a particular grade of pencil lead is known to have a standard deviation of 250 psi. Process standards call for a target value of 6500 psi for the true mean MOR. For each batch, an inspector tests a random sample of 16 leads. Management wishes to detect any change in the true mean MOR. (Assume normal distribution.)
(a) A recent random sample yielded a sample mean of 6490. Conduct a two-sided hypothesis test (by specifying the critical region) to determine whether the true mean MOR has changed from the target. Use significance level = 0.10.
(b) Find the p-value associated with the test in part (a).
(c) Find the probability of type II error of the test when the true mean MOR is 6400.
Explanation / Answer
a.
Ho: mu=6500 (null hypothesis)
Ha: mu not equal to 6500 (alternative hypothesis)
The test statistic is
t=(xbar-mu)/(s/vn)
=(6490-6500)/(250/4)
=-0.16
The degree of freedom is n-1=15
b.
The p-value= 2*P(t with df=15 <-0.16) =0.875 (from student t table)
Since the p-value is larger than 0.05, we do not reject Ho.
Hope this will be helpful. thanks and God Bless Yoi:-)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.