The moment of inertia of a pulley wheel (radius=0.40 m) is 10.0 kg-m^2. Find the
ID: 1621564 • Letter: T
Question
The moment of inertia of a pulley wheel (radius=0.40 m) is 10.0 kg-m^2. Find the angular acceleration of the wheel caused by a 20.0 kg mass sliding down an incline, if the frictional force between the mass and the incline is 50 N. The angle of the incline is 37 degrees. The moment of inertia of a pulley wheel (radius=0.40 m) is 10.0 kg-m^2. Find the angular acceleration of the wheel caused by a 20.0 kg mass sliding down an incline, if the frictional force between the mass and the incline is 50 N. The angle of the incline is 37 degrees.Explanation / Answer
since torque is given by
T=rf
where f=frictional force
T=50*0.4=20 kg-m2
since
T=I*alpha
angular acceleration
alpha=T/I=20/10
alpha =2 rad/sec2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.