The mole fraction of gas in solution is related to the partial pressure of the g
ID: 972922 • Letter: T
Question
The mole fraction of gas in solution is related to the partial pressure of the gas above the solution by P_B = XBkB where k_B is the Henry's Law constant of the solute. Calculate the ratio of solubility of N_2:0_2 in water at 100degreeC, 1 atm, given kB (in atm) = 12.6 x 10^4 for N2 and 7.01 x 10^4 for O2. [You may assume that N2 is 80% and O2 is 20% of air.] Prepare a plot of the partial pressures and the total vapour pressure of the solution as a function of concentration for the CH_3OH-H-2O system at 40degreeC. Use the following table: Does this system (CH_3OH, H_2O, overall) show positive or negative deviations from ideality?) Calculate the activity coefficients of CH3OH and H2O at x_meth = 0.211Explanation / Answer
a) Given that pressure = 1 atm
K (N2) at 100oC = 12.6×104 atm
K (O2) at 100oC = 7.1×104 atm
Mole fraction of O2 in air = 0.20
Mole fraction of N2 in air = 0.80
Molar Wt of O2 = 31.9988 g/mol
Molar Wt of N2 = 28.0134 g/mol
Therefore Co = [ (1 atm ×0.20)×31.99 g/mol]/7.01×104 atm/(mol/lit)
= 6.398/(7.01×104) g/lit
Co = 0.911×10-4 g/lit
CN = [ (1 atm ×0.80)×28.0134 g/mol]/12.6×104 atm/(mol/lit)
= 1.7786×10-4 g/lit
Hence N2:O2 = 1.7786×10-4 g/lit: 0.911×10-4 g/lit
= 1.94
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.