Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The molar volume of H_2 gas at STP is 22.433 L/mol. We want to verify this numbe

ID: 945876 • Letter: T

Question

The molar volume of H_2 gas at STP is 22.433 L/mol. We want to verify this number in this experiment by reacting a strong acid with a metal to produce hydrogen gas. The following reaction takes place in a eudiometer tube: 2 H^+_(aq) + Mg_(s) implies Mg^2+_(aq) + H_2(g) A 0.0302 g sample of elemental magnesium is reacted with an abundant amount of hydrochloric acid. The volume of hydrogen gas collected over water is 33.44 mL. The temperature of the water is 23.2 degree Celsius. (Refer to Table 9.1 for water vapor pressure values.) The atmospheric pressure recorded in lab is 748.2 torr. The pressure difference between the two menisci is 460.0 mm H_2O. Calculate the following values in the unit required by the relevant formulas and show all your work.

Explanation / Answer

Molar mass of of Mg= 24.305 g/ mol

Atmospheric pressure in Torr=748.2 torr

1 torr= 1 mm Hg

748.2 torr= 748.2 mm Hg

water pressure at 23.2 degrees= 21.2 torrs = 21.1 mm Hg

pressure difference= 460 mm water

1 mm Hg= 13.6 mm water (approx.)

460 mm water= 33.84 mm Hg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote