A wire in the shape of an \"M\" lies in the plane of the paper. It carries a cur
ID: 1560732 • Letter: A
Question
A wire in the shape of an "M" lies in the plane of the paper. It carries a current of 2.0 A, flowing from A to E. It is placed in a uniform magnetic field of 0.85 T in the same plane, directed as shown on the right side of the figure. The figure indicates the dimensions of the wire. Note that AB is parallel to DE and to the baseline from which the magnetic field direction is measured. What are the magnitude and direction of the net force acting on this wire?
A wire the he plano of the wie Note that ka n are the paralel to and forteExplanation / Answer
formula for force aacting on a current carrying conductor is
F = ILB sin theta
(a)
F_AB = 2*0.1*0.85*sin45 = 0.12 N ( out of the page)
(b)
F_BC = 2*0.1*0.85*sin0 = 0 N
(c)
F_CD = 2*0.6*0.85*sin90 = 1.02 N ( out of the page)
(D)
F_DE= 2*0.1*0.85*sin45 = 0.12 N ( into the page)
(e)
F_ entire wire = 0.12+ 0 +1.02-0.12= 1.02 N perpendicular out of the page
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.