A wire (mass = 50 g, length = 40 cm) is suspended horizontally by two vertical w
ID: 1453486 • Letter: A
Question
A wire (mass = 50 g, length = 40 cm) is suspended horizontally by two vertical wires which conduct a current I = 8.0 A, as shown in the figure. The magnetic field in the region is into the paper and has a magnitude of 60 mT. What is the tension in either wire? A charged particle (m = 5.0 g, q = - 70 mu C) moves horizontally at a constant speed of 30 km/s in a region where the free fall gravitational acceleration is 9.8 m/s^2 downward, the electric field is 700 N/C upward, and the magnetic field is perpendicular to the velocity of the panicle. What is the magnitude of the magnetic field in this region?Explanation / Answer
Force due to magnetic field
Fb = Bil (vertically downward
Fb =0.192
Therefore
For equilibrium
2T = mg + Fb
2T = 0.682
T = 0.341N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.