A wire 1.80m long carries a current of 26.9 mA when it is connected to a battery
ID: 1383636 • Letter: A
Question
A wire 1.80m long carries a current of 26.9 mA when it is connected to a battery. The whole wire can be arranged as a single loop with the shape of a circle,square,or an equilateral triangle. The whole wire can be made into a flat,compact,circular coil with N turns.Calculate the magnetic moments in each case. In particular, can its magnetic moment go to infinity? Can its magnetic moment go to zero? Does its magnetic moment have a well-defined maximum value If so, identify it. Does it have minimum value?
Explanation / Answer
a)
magnetic moment
u =NIA
For Single turn circle N=1
radius of circle
r=L/2pi =1.6/2pi =0.2865 m
Area of circle
A=pi*r2= pi*0.28652
A=0.2578 m2
Magnetic moment
u=NIA =1*0.0269*0.2578
u=6.94*10-3 A-m2
Single turn square N=1
Length of each side
L=1.8/4 =0.45 m
A=L2 =0.452 =0.2025 m2
Magnetic moment
u=1*0.0269*0.2025
u=5.45*10-3 A-m2
Single turn traingle N=1
Length of each side of equivlateral traingle
L =1.8/3 =0.6 m
Area of equivalateral traingle
A=sqrt(3)/4*L2 =sqrt(3)/4*0.62
A=0.1559 m2
Magnetic moment
u=1*0.0269*0.1559
u=4.2*10-3A-m2
e)
u=6.94*10-3 A-m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.