A wire in the shape of an \"M\" lies in the plane of the paper. It carries a cur
ID: 1424472 • Letter: A
Question
A wire in the shape of an "M" lies in the plane of the paper. It carries a current of 2.0 A, flowing from points A to E, as shown in the figure. It is placed in a uniform magnetic field of 0.75 T in the same plane, directed as shown on the right side of the figure. The figure indicates the dimensions of the wire.
(a) What is the magnitude of the force acting on section AB of this wire?
(b) What is the direction of the force acting on section AB of this wire?
(c) What is the magnitude of the force acting on section BC of this wire?
(d) What is the direction of the force acting on section BC of this wire?
(e) What is the magnitude of the force acting on section CD of this wire?
(f) What is the direction of the force acting on section CD of this wire?
(g) What is the magnitude of the force acting on section DE of this wire?
(h) What is the direction of the force acting on section DE of this wire?
(i) What is the magnitude of the force acting on the entire wire?
(j) What is the direction of the force acting on the entire wire?
Explanation / Answer
Force due to magnetic field on a current carrying wire = BIL * sin (q) = I(LxB)
a) Force = 0.75*2*0.1*sin(45) = 0.106066017 N
b) direction is out of the page.
c)Force = 0 N
d) since force doesn't exist, there is no direction of force.
e) Force = 0.75*2*0.06 = 0.09 N
f) direction is out of the page.
g) force = 0.75*2*0.1*sin(135) = 0.106066017 N
h) direction is into the page.
i) magnitude of force acting on the entire wire = 0.302132034 N.
j) direction of force on the entire wire is out of the page.
Note: (LxB) is cross product
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.