A free-body diagram of a 1.00kg block pulled across a surface by a string. The s
ID: 1546395 • Letter: A
Question
A free-body diagram of a 1.00kg block pulled across a surface by a string. The string's tension is T=5N. The string makes and angle of 37 degrees with the horizontal. The coefficient of the kinetic friction is uk=0.30 B) determine the x-component of the force of friction. A free-body diagram of a 1.00kg block pulled across a surface by a string. The string's tension is T=5N. The string makes and angle of 37 degrees with the horizontal. The coefficient of the kinetic friction is uk=0.30 B) determine the x-component of the force of friction. B) determine the x-component of the force of friction.Explanation / Answer
The block is not moving vertically so the net force vertically is zero.
Tsin37 + R = mg
=> 0.6018 T + R = 1(9.8)
=> R = 6.791 N
so, x component of the force of friction = Fr = ukR = 0.3(6.791) = 2.3073 N.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.