A fountain with an opening of radius 0.018 m shoots a stream of water vertically
ID: 1504556 • Letter: A
Question
A fountain with an opening of radius 0.018 m shoots a stream of water vertically from ground level at 6.5 m/s. The density of water is 1020 kg/m3.
(a) Calculate the volume rate of flow of water. Answer in m3/s
(b) The fountain is fed by a pipe that at one point has a radius of 0.035 m and is 2.7 m below the fountains opening. Calculate the absolute pressure in the pipe at this point. Answer in Pa
(c) The fountain owner wants to launch the water 3.3 m into the air with the same volume flow rate. A nozzle can be attached to change the size of the opening. Calculate the radius needed on this new nozzle. Answer in m
Explanation / Answer
a) Volume flow rate = A v
= (pi x 0.018^2) (6.5 ) = 6.616 x 10^-3 m^3 /s
b) volume flow rate will be same.
6.616 x 10^-3 = p[i x 0.035^2 x v
v = 1.72 m/s
Applying bernoulli;s equation,
P + rho * g* h + rho*v^2 /2 = constant
Patm + (1020 x 9.8 x 2.7) + (1020 x 6.5^2 /2) = P + 0 + (1020 x 1.72^2 /2 )
P = 101325 + 26989.2 + 21547.5 - 1508.78
P = 148352.92 Pa
c) Applying energy conservation,
mgh = mv^2 / 2
2 x 9.8 x 3.3 = v^2
v = 8.04 m/s
volume flow rate = A v
6.616 x 10^-3 = (pi r^2 ) ( 8.04 )
r = 0.0162 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.