Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A fountain with an opening of radius o 014 m shoots stream of water vertically f

ID: 1731265 • Letter: A

Question

A fountain with an opening of radius o 014 m shoots stream of water vertically from grand heve, at s " avs n·density or wae-ino tam, (a) Cakculate the volume rate of flow of water 0035 (b) The fountain is fed by a pipe that at one point has a radus of 0.032 m and is 2.4 m below the fountaincs opening Cakculate the absolute pressure in the pipe at this point fountain owner wants to launch the water 3.8 m into the air with the same volume flo rate A name can be attached to change the tae of the opening Cakate the radius needed on this new norie.

Explanation / Answer

b) (v_pipe)*(A_pipe) = (v_pipe)*(Pi*(0.032)^2) = F = 0.0035

(v_pipe) = 1.09 m/sec

(P_pipe) =

= (101325) + (1/2)*rho*v^2 - (1/2)*rho*(v_pipe)^2 + rho*g*h - rho*g*(0)

= (101325) + (1/2)*(1020)*(5.8)^2 - (1/2)*(1020)*(1.09)^2 + (1020)*(9.8)*(2.4)

= 141,866 Pa

c) ) (1/2)*rho*v^2 = rho*g*?h

v = Sqrt[ 2*g*?h ]

v = Sqrt[ 2*(9.8)*(3.8) ]

v = 8.63 m/sec

Volume Flow Rate = F = 0.0035 =

= v*A

= (8.63)*(Pi*(R )^2)

R = 0.01136 meters

[Just check if I have used the correct data as the data is somewhat unclear in the image]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote