A fountain with an opening of radius 0.018 m shoots a stream of water vertically
ID: 1475495 • Letter: A
Question
A fountain with an opening of radius 0.018 m shoots a stream of water vertically from ground level at 6.1 m/s. The density of water is 1000 kg/m3.
(a) Calculate the volume rate of flow of water.
(b) The fountain is fed by a pipe that at one point has a radius of 0.031 m and is 2.2 m below the fountains opening. Calculate the absolute pressure in the pipe at this point.
(c) The fountain owner wants to launch the water 4.6 m into the air with the same volume flow rate. A nozzle can be attached to change the size of the opening. Calculate the radius needed on this new nozzle.
Explanation / Answer
a) Volume Flow Rate =
F = v*A
= (6.1)*(Pi*(0.018)^2)
= 0.006209 m^3/sec
b) (v_pipe)*(A_pipe) = (v_pipe)*(Pi*(0.031)^2) = F = 0.006209
(v_pipe) = 2.00 m/sec
(P_pipe) =
= (101325) + (1/2)**v^2 - (1/2)**(v_pipe)^2 + *g*h - *g*(0)
= (101325) + (1/2)*(1000)*(6.1)^2 - (1/2)*(1000)*(2.00)^2 + (1000)*(9.8)*(2.2)
= 96370 Pa
c) ) (1/2)**v^2 = *g*h
v = Sqrt[ 2*g*h ]
v = Sqrt[ 2*(9.8)*(4.6) ]
v = 9.495261976m/sec
Volume Flow Rate = F = 0.006209 =
= v*A
= (9.495261976)*(Pi*(R )^2)
R = 0.96647meters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.