A fountain, for a new municipal building, is designed to spray a column of water
ID: 2182157 • Letter: A
Question
A fountain, for a new municipal building, is designed to spray a column of water 100 meters into the air. It requires an exit velocity of 50 m/s. The nozzle at ground level , has a diameter of 8 cm and the pipe leading to the fountain is 30 cm in diameter. The pump for the system is 5 meters below the fountain.
hydrostatic pressure due to the height of the nozzle above the pump is 4.90 x 10^4 Pascals
velocity of the water in the connecting pipe (Dia =30cm) is 3.56m/s
weight of water that flows through the fountain in9minutes is 1.33 x 10^6 Newtons
Explanation / Answer
If I'm reading your question correctly, the boldfaced stuff are things you've already calculated. If so, great. The last question, the pressure at the pump, can be found by using Bernoullis equation. Choose point 1 to be the nozzle and point 2 to be the pump. Then...
p1 + (1/2) density v1^2 + density * gh1 = p2 + (1/2) density v2^2 + density * gh2
103000 + 500 * 50^2 + 1000 * 9.80*5 = p2 + 500 * 3.56^2 + 1000 * 9.80 * 0
or
1402000 = p2 + 63.37
p2 = 1402000 - 63.37 = 1402000 pascals = 1.402 x 10^ 6 pascals
This is the absolute pressure at the pump. The question might want gauge pressure instead, which is absolute minus one atmosphere, or
1402000 - 103000 = 1.299 x 10^6 Pascals
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.