A fountain, for a new municipal building, is designed to spray a column of water
ID: 1902381 • Letter: A
Question
A fountain, for a new municipal building, is designed to spray a column of water 105 meters into the air. It requires an exit velocity of 44 m/s. The nozzle at ground level , has a diameter of 7 cm and the pipe leading to the fountain is 24 cm in diameter. The pump for the system is 4.5 meters below the fountain.
What is the hydrostatic pressure due to the height of the nozzle above the pump?
What is the velocity of the water in the connecting pipe? (Dia =24cm)
What is the weight of water that flows through the fountain in7minutes?
What is the pump pressure needed to operate this pump?
Explanation / Answer
What is the hydrostatic pressure due to the height of the nozzle above the pump?
P = g h = 1000 * 9.8 * 4.5 = 44100 Pa
What is the velocity of the water in the connecting pipe? (Dia =24cm)
A2 v2 = A1 v1
v1 = A2 v2/A1 = D2^2 v2/D1^2 = 7*7 * 44/24/24 = 3.7431 3.74 m/s
What is the weight of water that flows through the fountain in7minutes?
W = V g t = 1000 * (3.1416*0.07*0.07/4) * 44 * 9.8 * 7*60 = 6.97e5 N
What is the pump pressure needed to operate this pump?
P1 = P2 + 0.5 * (v2^2 - v1^2) + g (y2 - y1)
P1 = 1e5 + 0.5*1000*(44*44-3.74*3.74) + 1000*9.8*(4.5-0)
P2 = 1.11e6 pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.