A fountain, for a new municipal building, is designed to spray a column of water
ID: 1902363 • Letter: A
Question
A fountain, for a new municipal building, is designed to spray a column of water 85 meters into the air. It requires an exit velocity of 44 m/s. The nozzle at ground level , has a diameter of 8 cm and the pipe leading to the fountain is 36 cm in diameter. The pump for the system is 6 meters below the fountain.Part A
What is the hydrostatic pressure due to the height of the nozzle above the pump?
PH =
Pascals
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
What is the velocity of the water in the connecting pipe? (Dia = 36 cm)
V2 =
m/s
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
What is the weight of water that flows through the fountain in 9 minutes?
Weight =
Newtons
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part D
What is the pump pressure needed to operate this pump?
P2 =
Pascals
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Explanation / Answer
a)
P = g h = 1000 * 9.8 * 6 = 58800 Pa
b)
A2 v2 = A1 v1
v1 = A2 v2/A1 = D2^2 v2/D1^2 = 8*8 * 44/36/36 = 2.1728 2.17 m/s
c)
W = V g t = 1000 * (3.1416*0.08*0.08/4) * 44 * 9.8 * 9*60 = 1.17e6 N
d)
P1 = P2 + 0.5 * (v2^2 - v1^2) + g (y2 - y1)
P1 = 1e5 + 0.5*1000*(44*44-2.1728*2.1728) + 1000*9.8*(6-0)
P2 = 1.12e6 pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.