A wire made from copper with a cross-section of diameter 0.730 mm carries a curr
ID: 1378733 • Letter: A
Question
A wire made from copper with a cross-section of diameter 0.730 mm carries a current of 11.0 A. Calculate the "areal current density"; in other words, how many electrons per square meter per second flow through this wire? (Enter your answer without units.)
The density of copper is 8.97 g/cm3, and its atomic mass is 63.7. Assuming each copper atom contributes one mobile electron to the metal, what is the number density of free charges in the wire, in electrons/m3? (Enter your answer without units.
Explanation / Answer
Here ,
in series ,
the total capacitance is
1/Ceq = 1/2.75 + 1/5.90
Ceq = 1.875 uF
Energy stored = 0.5 * CV^2
Energy stored = 0.5 * 1.875 *10^-6 * 21^2
Energy stored = 4.136 *10^-4 J
Now, In parallel
Ceq = 2.75 + 5.90
Ceq = 8.65 uF
for same energy
4.136 *10^-4 =0.5* 8.65 *10^-6 * V^2
V = 9.8 V
the battery needed is 9.8 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.