A wire loop, r = .54 m, with 105 turns is placed parallel to the page. A magneti
ID: 2092779 • Letter: A
Question
A wire loop, r = .54 m, with 105 turns is placed parallel to the page. A magnetic field of 35 T points into the page. The magnetic field is increased to 50 T in 12 seconds. Calculate the initial magnetic flux through the wire loop. Phi = Wb Calculate the induced EMF in the wire loop. EMF= V Determine the direction of the current in the loop. up down left right into the page out of the page clockwise counter clockwise If the resistance of the loop is 3-Ohm, calculate the current in the loop. I= A Calculate the strength of the magnetic field generated by the wire loop at the center of the loop. B= TExplanation / Answer
a)initial flux = 105*35*3.14*0.54^2 = 3364.9 Wb
b)induced emf = 105*(15)*3.14*0.54^2/12 = 120.2 V
c) direction = counterclockwise
d)current = 120.2/3 = 40.1 A
e) B = 1.26*10^-6*105*40.1/(2*0.54) = 0.0049 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.