Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A light spring with force constant 3.10 N/m is compressed by 7.80 cm as it is he

ID: 1317493 • Letter: A

Question

A light spring with force constant 3.10 N/m is compressed by 7.80 cm as it is held between a 0.350-kg block on the left and a 0.700-kg block on the right, both resting on a horizontal surface. The spring exerts a force on each block, tending to push the blocks apart. The blocks are simultaneously released from rest. Find the acceleration with which each block starts to move, given that the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is 0, 0.044, and 0.406. (Let the coordinate system be positive to the right and negative to the left. Indicate the direction with the sign of your answer. Assume that the coefficient of static friction is the same as the coefficient of kinetic friction.)

(a)    ? = 0


(b)    ? = 0.044


(c)    ? = 0.406

heavier block    
The response you submitted has the wrong sign. m/s2 lighter block    
The response you submitted has the wrong sign. m/s2

Explanation / Answer

total kinetic friction force = (m1 + m2)*g*coefficient of kinetic friction = (0.35 + 0.70)*9.8*0.044 = 0.4528 N

total static friction force = (m1 + m2)*g*coefficient of static friction = (0.35 + 0.70)*9.8*0.406 = 4.1777 N

total force which is against the spring force is = total static friction force - total kinetic friction force

= 4.1777 - 0.4528

= 3.7249 N

total acceleration which can be achieved by the block is =( kx -3.7249 )/ (m1 + m2)

=( 3.10*0.078 -3.7249 )/ (m1 + m2) = which is a negative value

which means none of the block would be able to nullify the kinetic friction to move

so acceleration of each block would be zero.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote