A light sparing with force constant 3.80 N?M IS COMPRESSED by 7.40 am as it is b
ID: 1426887 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
k = spring constant = 3.80 N/m
x = compression = 7.4 cm = 0.074 m
a)
F = spring force = k x = 3.80 x 0.074 = 0.2812 N
for lighter block of mass m1 = 0.350 kg
f1 = frictional force = 0
so force equation is given as
F = m1a1
0.2812 = 0.350 a1
a1 = 0.803 m/s2
for lighter block of mass m2 = 0.700 kg
f2 = frictional force = 0
so force equation is given as
F = m2a2
0.2812 = 0.700 a2
a2 = 0.402 m/s2
b)
F = spring force = k x = 3.80 x 0.074 = 0.2812 N
for lighter block of mass m1 = 0.350 kg
f1 = frictional force = u m1 g = 0.056 x 0.35 x 9.8 = 0.192 N
so force equation is given as
F - f1 = m1a1
0.2812 - 0.192 = 0.350 a1
a1 = 0.255 m/s2
for lighter block of mass m2 = 0.700 kg
f2 = frictional force = u m2 g = 0.056 x 0.70 x 9.8 = 0.384 N
a2 = 0
since frictional force is greater than the spring force
c)
b)
F = spring force = k x = 3.80 x 0.074 = 0.2812 N
for lighter block of mass m1 = 0.350 kg
f1 = frictional force = u m1 g = 0.418 x 0.35 x 9.8 = 1.43 N
a1 = 0 m/s2
since frictional force is greater than the spring force
for lighter block of mass m2 = 0.700 kg
f2 = frictional force = u m2 g = 0.418 x 0.70 x 9.8 = 2.86 N
a2 = 0
since frictional force is greater than the spring force
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.