A light spring with force constant 3.10 N/m is compressed by 7.80 cm as it is he
ID: 1316940 • Letter: A
Question
A light spring with force constant 3.10 N/m is compressed by 7.80 cm as it is held between a 0.350-kg block on the left and a 0.700-kg block on the right, both resting on a horizontal surface. The spring exerts a force on each block, tending to push the blocks apart. The blocks are simultaneously released from rest. Find the acceleration with which each block starts to move, given that the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is 0, 0.044, and 0.406. (Let the coordinate system be positive to the right and negative to the left. Indicate the direction with the sign of your answer. Assume that the coefficient of static friction is the same as the coefficient of kinetic friction.)
(a) ? = 0
(b) ? = 0.044
(c) ? = 0.406
Explanation / Answer
Force constant of light spring is K=3.10 N/m
Compression in the spring x=7.80cm, 0.078m
m1=0.35kg
m2=0.7kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.