A light source (object) and a screen are placed 100 cm aparton an optical bench.
ID: 1741486 • Letter: A
Question
A light source (object) and a screen are placed 100 cm aparton an optical bench. A sharp image of the light source is obtainedon the screen when a lens is positioned 20 cm from the screen. Whatis the focal length of the lens?In the above problem, the light source is 1 cm in height. What isthe height of the image? A light source (object) and a screen are placed 100 cm aparton an optical bench. A sharp image of the light source is obtainedon the screen when a lens is positioned 20 cm from the screen. Whatis the focal length of the lens?
Explanation / Answer
separation of the object and screen D = 100 cm object distance u = 80 cm image distance v = 100 -80 = 20 cm from the relation ( 1 / v ) - ( 1/ u ) = ( 1/ f ) from this focal length of the lens f = uv / ( u -v ) = 26.666 cm we know x / y = u / v from this height of the image y = x v / u = 1 * 20 / 60 = 0.3333 cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.