Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A light source of 479 nm wavelength illuminates a single slit of width 3.40×10 2

ID: 1350041 • Letter: A

Question

A light source of 479 nm  wavelength illuminates a single slit of width 3.40×102 mm , producing a standard diffraction pattern on a screen, in which the intensity is 1.39×104 W/m2 at the very center of the pattern ( = 0).

At a point on the screen for which = 1.20 , determine the intensity.

___________________________________________________________________

Two-Slit Intensity Variation

Light of wavelength is normally incident on a double slit apparatus for which the slit separation is three times the slit width, i.e., d=3a.

Part A

If diffraction could be overlooked, determine the angles , measured from the central maximum, at which the next four maxima in the two-slit pattern would appear.   

Enter your answers in ascending order separated by commas. Express your answers in terms of the variables d and .

Part B

Now taking the effects of diffraction into account, determine the intensity at each of the angles from part (a), using simply I0 for the intensity at =0.

Enter your answers numerically separated by commas.

Part C

Which two-slit interference maxima are missing in the pattern?

Every 3rd, every 4th, every 2nd or None

___________________________________________________

Light of 584 nm  wavelength is directed at a two-slit apparatus and produces a famous intensity pattern on a screen 75.0 cm away. Each slit is 0.434 mm wide, and the center-to-center separation of the slits is 0.640 mm.

Part A

Given that the intensity at the very center of the pattern is 4.80×104 W/m2 , determine the intensity at a point a distance 0.820 mm , measured along the screen, from the very center.

Explanation / Answer

angle p = 1.2o = 1.2 * [pi / 180] = 0.02093 rad

The intenisty is calculated as follows:

I = I0 [sin2(p/2)] / [p/2]2

= [1.39×104 ][sin2(p/2)] / [p/2]2

=[1.39×104 ][sin2(1.2/2)] / [0.02093/2]2

= 1.3918 ×104 W/m2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote