Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A light spring has an unstressed length of17.2 cm. It is described by Hooke\'s l

ID: 1752184 • Letter: A

Question

A light spring has an unstressed length of17.2 cm. It is described by Hooke's law with spring constant 4.5N/m. One end of the horizontal spring is held on a fixed verticalaxle, and the other end is attached to a puck of mass mthat can move without friction over a horizontal surface. The puckis set into motion in a circle with a period of 1.3 s.
(a) Find the extension of the spring xas it depends on m. Use m as necessary.
x = ? Evaluate x for the following masses.If the situation described is non-physical enter NONPHYSICAL. (b) m = 0.070 0 kg
(c) m = 0.140 0 kg
(d) m = 0.180 0 kg
(e) m = 0.190 0 kg (f) Describe the pattern of variation ofx as it depends on m.
(a) Find the extension of the spring xas it depends on m. Use m as necessary.
x = ? Evaluate x for the following masses.If the situation described is non-physical enter NONPHYSICAL. (b) m = 0.070 0 kg
(c) m = 0.140 0 kg
(d) m = 0.180 0 kg
(e) m = 0.190 0 kg (f) Describe the pattern of variation ofx as it depends on m.

Explanation / Answer

/solution-player.aspx?solution_problem_id=500879 it is solved in the solution manual.............. in the abovelink DON'T FORGET TO RATE IF IT IS HELPFUL.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote