A light spring with force constant 3.15 N/m is compressed by 8.80 cm as it is he
ID: 2230447 • Letter: A
Question
A light spring with force constant 3.15 N/m is compressed by 8.80 cm as it is held between a 0.227 kg block on the left and a 0.454 kg block on the right, both resting on a horizontal surface. The spring exerts a force on each block, tending to push them apart. The blocks are simultaneously released from rest. Find the acceleration with which each block starts to move, given that the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is the following values. (Let the coordinate system be positive to the right and negative to the left. Be sure to include the sign to indicate the direction of the acceleration.) (a) ? = 0 heavier block ___m/s2 lighter block ___m/s2 (b) ? = 0.070 heavier block ___ m/s2 lighter block ___m/s2 (c) ? = 0.145 heavier block ___ m/s2 lighter block ___ m/s2Explanation / Answer
for 0.227 kg mass µ* 0.227*9.81 - 3.15*.0880 = 0.227 * a1 for µ=0 a1 = -1.22 m/s^2 for µ = 0.070 spring force,= 3.15*0.0880 = 0.2772 N friction force = .155 spring force> friction force a1 = -0.53 m/s^2 for µ = 0.145 friction force = 0.145*.227*9.81 = 0.322 spring force,= 3.15*0.0880 = 0.2772 N since spring forceRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.