A spring of spring constant of k = 11.39 N/m is hung vertically. A 0.546 kg mass
ID: 1288828 • Letter: A
Question
A spring of spring constant of k = 11.39 N/m is hung vertically. A 0.546 kg mass is then suspended from the spring so the system is at rest. What is the displacement of the end of the spring due to the weight of the 0.546 kg mass? [Assume for this and all other questions in the pre-laboratory that g = 9.80 m/s2.] A spring of spring constant of k = 11.39 N/m is hung vertically. A 0.546 kg mass is then suspended from the spring so the system is at rest. What is the displacement of the end of the spring due to the weight of the 0.546 kg mass? [Assume for this and all other questions in the pre-laboratory that g = 9.80 m/s2.]Explanation / Answer
let dispalcement be x,
weight of body is compensated by spring force
so, we have
mg = kx
0.546 * 9.80 = 11.39 * x
solving for x, we get x = 0.4697 m
= 46.98 cms <=====================Answere
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.