A spring of negligible mass has force constant k = 1800 N/m. Part A How far must
ID: 1434670 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass has force constant k = 1800 N/m.
Part A
How far must the spring be compressed for an amount 3.40 J of potential energy to be stored in it?
Express your answer using two significant figures.
Part B
You place the spring vertically with one end on the floor. You then drop a book of mass 1.40 kg onto it from a height of 0.900 m above the top of the spring. Find the maximum distance the spring will be compressed.
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 . Express your answer using two significant figures.
Please explain all the steps!! I need to be able to figure out similar problems and am very confused about how to do part B...
Explanation / Answer
Here,
spring constant, k =1800 N/m
part A)
let the spring must be compressed is x
as Potential energy = 0.5 * k * x^2
3.40 = 0.5 * 1800 * x^2
x = 0.0615 m
the spring must be compressed by 0.0615 m
part B)
let the maximum compression is x
Using conservation of energy
m * g * (x + h) = 0.5 * k * x^2
1.40 * 9.8 * (0.90 + x) = 0.5 * 1800 * x^2
solving for x
x = 0.125 m
the maximum compression in the spring is 0.125 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.