A spring is mounted at angle ? = 35? on a frictionless incline as illustrated in
ID: 1321811 • Letter: A
Question
A spring is mounted at angle ? = 35? on a frictionless incline as illustrated in the figure below. The spring is compressed by 15 cm where it is allowed to propel a mass of4.4 kg up the incline.
(a) If the spring constant is 640 N/m, how fast is the mass moving when it leaves the spring?
cm/s
(b) To what maximum distance from the starting point will the mass rise up the incline?
cm
Explanation / Answer
Here
A)
Here , let the speed of block be u when it leaves the spring
Using conservation of energy ,
0.5 kx^2 = mgx*sin(35) + 0.5mu^2
0.5*640*.15^2 = 4.4*9.8*.15 sin(35)+0.5*4.4*u^2
solving for u
u = 1.313 m/s
the speed of mass is 1.313 m/s when it leaves spring
B)
Here , Using conservation of energy
0.5kx^2 = mgd*sin(35)
0.5*640*0.15^2 = 4.4*9.7*d*sin(35)
d = 0.291 m
it will fo 0.291 m from starting point
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.