A spring of negligible mass has force constant k = 1800 N/m Part A How far must
ID: 1554347 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass has force constant k = 1800 N/m
Part A How far must the spring be compressed for an amount 3.50 J of potential energy to be stored in it? Express your answer using two significant figures.
______ = m
Part B You place the spring vertically with one end on the floor. You then drop a book of mass 1.50 kg onto it from a height of 0.500 m above the top of the spring. Find the maximum distance the spring will be compressed. Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 . Express your answer using two significant figures.
_______ = m
Explanation / Answer
U = kx^2/2
x = compression/expenssion
k = spring constnat
3.50 = 1800 * x^2/2
x = 0.062 m
part b )
using energy conservation
mg(h+x) = kx^2/2
1.5 * 9.8 * (0.5+ x) = 1800 * x^2/2
1.5 * 9.8 * (0.5+x) = 900*x^2
7.35 + 14.7x = 900 x^2
x = 0.0989 = 0.099 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.