A spring of negligible mass has force constant k = 1800 N/m . A)How far must the
ID: 1458322 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass has force constant k = 1800 N/m .
A)How far must the spring be compressed for an amount 3.10 J of potential energy to be stored in it? Express your answer using two significant figures.
B)
You place the spring vertically with one end on the floor. You then drop a book of mass 1.20 kgonto it from a height of 0.700 m above the top of the spring. Find the maximum distance the spring will be compressed.
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 . Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
here,
K = 800 N/m
m = 1.2 kg
h = 0.7 m
Case 1:
POtential Energy stored in spring = 0.5 * k *x^2
x = sqrt(PE*2/k)
x = sqrt(3.10*2/800)
x = 0.088 m
Case 2:
potential energy lost by book = poential enery stored in spring
mgh = 0.5 * k*x^2
x = sqrt(2mgh/k)
x = sqrt(2*1.2*0.7/800)
x = 0.0458 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.