A spring of negligible mass has force constant k = 1800 N/m . You place the spri
ID: 1345601 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass has force constant k = 1800 N/m . You place the spring vertically with one end on the floor. You then drop a book of mass 1.40 kg onto it from a height of 0.700 m above the top of the spring. Find the maximum distance the spring will be compressed.
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .
A 12.0 kg box is pulled by a horizontal wire in a circle on a rough horizontal surface for which the coefficient of kinetic friction is 0.200. Calculate the work done by friction during one complete circular trip if the radius is 2.00 m.Calculate the work done by friction during one complete circular trip if the radius is 4.00 m.
Explanation / Answer
Apply law of conservation of energy
m*g*h = 0.5*k*x^2
1.4*9.8*0.7 = 0.5*1800*x^2
x = 0.103 m = 10.3 cm
-------------------------------------------------------------
Work done by friction is mu_k*m*g*2*pi*r = 0.2*12*9.8*2*3.142*2 = 295.59936 J
For R = 4m
Wf = 0.2*12*9.8*2*3.142*4 = 591.19872 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.