A spring of spring constant k = 350 Nm -1 is used tolaunch a 2.5-kg block along
ID: 1680643 • Letter: A
Question
A spring of spring constant k = 350 Nm-1 is used tolaunch a 2.5-kg block along a horizontal surface by compressing thespring by a distance of 22 cm. If the coefficient of slidingfriction between the block and the surface is 0.50, how far doesthe block slide?Explanation / Answer
We know that workdone by frictional force = change inpotential energy ==> fk * s = 0.5kx2 ==> k mg * s = 0.5kx2 ==> s = 0.5 kx2 / k mg = 0.5 * 350 * 0.22*0.22 / 0.5 * 2.5 * 9.8 = 0.6914 m = 69.14 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.