A block of weight w = 40.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes a
ID: 1282253 • Letter: A
Question
A block of weight w = 40.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle = 24.0 with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 16.3N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed.
Part A
The block moves up an incline with constant speed. What is the total work Wtotal done on the block by all forces as the block moves a distance L = 4.40m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest.
Part B
What is Wg, the work done on the block by the force of gravity w? as the block moves a distance L = 4.40m up the incline?
Part C
What is WF, the work done on the block by the applied force F? as the block moves a distance L = 4.40m up the incline?
Part D
What is WN, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 4.40mup the inclined plane?
Explanation / Answer
h = L*sin24 = 1.79 m
partA)
Wtot = -m*g*sin24*L = 40*sin24*4.4 = 71.6 J
part B) Wg = -m*g*h = -71.6 J
partC) Wf = F*L*cos0 = 71.72 J
D) WN = Fn*L*cos90 = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.