A block of weight w = 40.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes a
ID: 2181642 • Letter: A
Question
A block of weight w = 40.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle = 28.0 degrees with respect to the horizontal, as shown in the figure. A force of magnitude F = 18.8N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed. Part A: The block moves up an incline with constant speed. What is the total work Wtotal done on the block by all forces as the block moves a distance L=3.60m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest. Part B: What is Wg, the work done on the force of gravity w as the block moves a distance L = 3.60m up the incline? Part C: What is Wf, the work done on the block by the applied force F as the block moves a distance L = 3.60m up the incline? Part D: What is Wn, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 3.60 up the inclined plane? Express your answer for each part numerically in joules.Explanation / Answer
a)Constant speed means no change in K which means the net Work is zero
b) Wg = -mgh = -40.0N*(3.60m*sin(28) = -67.60 J
c) WF + F*d = 18.8N*3.60 M = 67.68J
d) W_N = 0 (force is perpendicular to the motion)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.