Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of titanium (‘c’ = 0.54 J/ g o C ) weighing 6 5 g and at 1 0 5 o C was d

ID: 589728 • Letter: A

Question

A block of titanium (‘c’ = 0.54 J/goC) weighing 65 g and at 105 oC was dropped into 75.0 g of water kept at a room temperature of 22.6 oC in a calorimeter. Calculate the final temperature that will be reached by the metal and water? A block of titanium (‘c’ = 0.54 J/goC) weighing 65 g and at 105 oC was dropped into 75.0 g of water kept at a room temperature of 22.6 oC in a calorimeter. Calculate the final temperature that will be reached by the metal and water? A block of titanium (‘c’ = 0.54 J/goC) weighing 65 g and at 105 oC was dropped into 75.0 g of water kept at a room temperature of 22.6 oC in a calorimeter. Calculate the final temperature that will be reached by the metal and water? A block of titanium (‘c’ = 0.54 J/goC) weighing 65 g and at 105 oC was dropped into 75.0 g of water kept at a room temperature of 22.6 oC in a calorimeter. Calculate the final temperature that will be reached by the metal and water? A block of titanium (‘c’ = 0.54 J/goC) weighing 65 g and at 105 oC was dropped into 75.0 g of water kept at a room temperature of 22.6 oC in a calorimeter. Calculate the final temperature that will be reached by the metal and water?

Explanation / Answer

Heat lost by Titanium =heat gained by water

Let the final temperature is Tf

Heat = m*C*dt

m = mass

C= heat capcity

dT = temperature change

65*0.54*(105- Tf) = 75*4.18*(Tf - 22.6)

- 35.1 Tf + 3685.5 = 313.5 Tf - 7085.1

Tf = 30.896 C

Thr final temeperature is 30.896 C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote