A block of solid water (m = 12g, Ti = -5 degress C) is placed as ammo inside a s
ID: 2215247 • Letter: A
Question
A block of solid water (m = 12g, Ti = -5 degress C) is placed as ammo inside a spring loaded cannon. The spring in this cannon has a stiffness of k = 20,000 N/m and is compressed by 1 m. The cannon is oriented so it fires horizontally. Once released, the spring expands and accelerates the block from rest. After launch, the block bounces off the ground 7 times leaving dents along the way and comes to a rest 25 m from the front of the cannon. During this ordeal, 50% of the energy went into permanent deformation and 10% went to sound. If the final temperature of the block is 0 degrees C, then by what percent has the block melted? Otherwise, what is the final temperature of the block?Explanation / Answer
energy = 1/2 Kx^2 = 10000 J heat lost in deformation= 5000 heat lost in sound= 1000 remaining heat = 4000 4000 = 12 X 2.1 X 5 + m X 334 m= 11.6 gm so , percentage of block melting = 96.66 percentage
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.