A block of unknown mass is attached to a spring with a springconstant of 5.00 N/
ID: 1677034 • Letter: A
Question
A block of unknown mass is attached to a spring with a springconstant of 5.00 N/m and undergoes simpleharmonic motion with an amplitude of 11.0cm. When the block is halfway between its equilibrium position andthe end point, its speed is measured to be 28.0 cm/s. (a) Calculate the mass of the block.____________ kg
(b) Calculate the period of the motion.
____________ s
(c) Calculate the maximum acceleration of the block. ____________ m/s2 (a) Calculate the mass of the block.
____________ kg
(b) Calculate the period of the motion.
____________ s
(c) Calculate the maximum acceleration of the block. ____________ m/s2
Explanation / Answer
spring constant k = 5.00 N/m
amplitude A= 11.0 cm= 0.11 m
speed of the block When the block is halfway between itsequilibrium position and the end point is
v = 28.0 cm/s= 0.28 m / s
we know v = w [ A ^ 2- x ^ 2]
= 0.866 Aw
From this angular speed w = v / 0.866 A
= 2.939 rad / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.